Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Portrait of an executive gesturing thumbs up with recruiters dur

Jeśli pracodawca zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to, że pierwszy etap rekrutacji, który polega na wstępnym ustaleniu zbieżności Twoich kompetencji z profilem wymagań na dane stanowisko, masz już za sobą – gratulujemy! Z punktu widzenia rekrutera, rozmowa z kandydatem, czyli drugi etap rekrutacji, ma pełnić kilka funkcji – kładziemy tu szczególny nacisk na słowo „funkcja”, gdyż rozmowa kwalifikacyjna jest dla rekrutera takim samym narzędziem, jak śrubokręt dla mechanika. Rekruter nie jest sędzią i nie wydaje wyroków, które skutkują Twoim ewentualnym zatrudnieniem – jego zadaniem nie jest ocenienie Ciebie jako osoby, a jedynie oszacowanie, jak bardzo nadajesz się na dane stanowisko, które z perspektywy osoby przeprowadzającej rekrutację sprowadza się do długiej listy parametrów, które musi spełniać kandydat, aby w przyszłości mógł z powodzeniem pełnić pracę na danym stanowisku. Parametry te różnią się w zależności od zawodu i firmy, która oferuje pracę, jednak zazwyczaj można wśród nich wskazać dotychczasowe doświadczenie, umiejętności oraz wykształcenie – wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną możecie być pewni, że będzie ona dotyczyła któregoś, jeśli nie wszystkich tematów wymienionych powyżej.

Dla większości z nas rozmowa kwalifikacyjna jest sytuacją niecodzienną i sztuczną, a to, w połączeniu z myślą, że zupełnie nieznana osoba w jej trakcie będzie zadawać nam pytania, jakich nie słyszymy zazwyczaj, w naturalny sposób generuje stres. W istocie jednak nie ma się czego obawiać – wszystkie te pytania mają na celu pozyskanie informacji o nas, o tym, czym się zajmowaliśmy do tej pory, czym chcielibyśmy się zajmować w przyszłości i o tym, czemu zdecydowaliśmy się na zgłoszenie swojej kandydatury na dane stanowisko. Chociaż rekruterzy zazwyczaj bardzo się starają, aby proces ten nie był dla nas nieprzyjemny, nie jest to niestety rozmowa z wesołym sąsiadem – pamiętajmy o tym na wypadek, gdybyśmy w nagłym przypływie błogości poczuli się za swobodnie i gdybyśmy wpadli na pomysł zademonstrowania rekruterowi swoich umiejętności kręcenia się na głowie. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że możemy być pewni, iż osoba przeprowadzająca z nami rozmowę kwalifikacyjną, przyjdzie na nią dobrze przygotowana. Uszanujmy to i bądźmy równie dobrze przygotowani – poniżej zamieszczamy kilka najczęściej pojawiających się w trakcie rozmów pytań:

 • Jaki/jaka jesteś? Proszę powiedzieć coś o sobie.
 • Dlaczego mamy zatrudnić akurat Ciebie?
 • Co chciałbyś/chciałabyś znaleźć u idealnego pracodawcy?
 • Jakie są Twoje krótko i długoterminowe cele (na najbliższe trzy, pięć, siedem lat)?
 • Jakie są Twoje silne i słabe strony?
 • Jak opisaliby Cię Twoi znajomi, współpracownicy, nauczyciele?
 • Co w Twojej dotychczasowej pracy zawodowej dało Ci największą satysfakcję i dlaczego?
 • Co motywowało Twoje dotychczasowe decyzje w sprawach zawodowych?
 • Jakie sytuacje w dotychczasowej pracy uznałbyś/uznałabyś za trudne? Jak udało Ci się z nimi uporać?
 • Skąd decyzja o aplikowaniu na dane stanowisko?
 • Co wydaje Ci się być najważniejsze w wykonywaniu pracy na stanowisku, o które się ubiegasz?

Jak widać, odpowiedzi na same powyższe pytania wywołać w nas mogą lekki egzystencjalny niepokój. Nie obawiajmy się jednak – rekruterzy są ludźmi takimi samymi jak my wszyscy i sami zapewne niejednokrotnie znaleźli się w naszym położeniu, więc przy odrobinie wysiłku, zrozumienia i optymizmu z pewnością uda nam się dostać pracę, na której nam zależy.

O czym należy pamiętać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej:

 • 1. Okaż innym trochę szacunku jednocześnie pokazując, że zależy Ci na pracy poprzez schludny, formalny strój (myśl o tym raczej w kategoriach „pierwsza kolacja z rodzicami dziewczyny/chłopaka” niż „przyjęcie u ambasadora Szwajcarii”) i nienaganny wygląd.
 • 2. Upewnij się zawczasu, gdzie odbywa się rozmowa i jak długo zajmie Ci dojazd. Najlepiej pojawić się dziesięć minut przed czasem – mniej więcej tyle powinno wystarczyć nam oswojenie się z otoczeniem i ewentualne znalezienie łazienki, w której będziemy mogli upewnić się, że nasz wygląd z punktu 1 jest nadal schludny i nienaganny.
 • 3. Ściskaj dłonie mocno i patrz ludziom w oczy, ale nie za mocno i nie zbyt intensywnie, inaczej pomyślą, że przyszedłeś siłować się z nimi na ręce albo że mają plamę z atramentu między oczami.
 • 4. Jeśli masz problem z zapamiętywaniem imion, wypowiadaj je zaraz po tym, jak ktoś Ci się przedstawi. W ten sposób będziesz mógł je sobie łatwiej przypomnieć, co ułatwi Ci dotarcie do Twojego rozmówcy. Dodatkowa wskazówka: jeden raz wystarczy.
 • 5. Odpowiadaj na pytania wspierając się przykładami z Twojego doświadczenia zawodowego – w ten sposób poszerzysz informacje zawarte w Twoim CV i rzucisz nieco więcej światła na to, jakim jesteś pracownikiem i z jakimi zadaniami zmagałeś się do tej pory.
 • 6. Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną może być Twoim przyszłym współpracownikiem. Postaraj się zachowywać jak ktoś, komu zależy na tym, by nim zostać.
 • 7. Przygotuj się do rozmowy poprzez dowiedzenie się czegoś o firmie, w której chciałbyś pracować – postaraj się znaleźć szczerą i niewydumaną odpowiedź na pytanie o to, dlaczego ten akurat pracodawca jest dla Ciebie interesujący.

Czego należy unikać:

 • 1. Nie wygłaszaj negatywnych opinii na temat dotychczasowych pracodawców. Właściwie, to w ogóle nie wygłaszaj negatywnych opinii na niczyj temat. Będziesz szczęśliwszym człowiekiem.
 • 2. Jesteśmy pewni, że masz piękny dzwonek w telefonie komórkowym, ale w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej lepiej jest go wyłączyć.
 • 3. Żucie gumy, oprócz tego, że przeszkadza w porozumiewaniu się, jest gafą tego samego kalibru, co pojawienie się na rozmowie kwalifikacyjnej z nagim torsem.
 • 4. Wiemy, że zależy Ci na znalezieniu pracy – wynika to już z samego faktu, że jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej – nie musisz dodatkowo sprawiać wrażenia osoby zdesperowanej i gotowej na wszystko, co ułatwi Ci jej zdobycie.
 • 5. Pytania o wynagrodzenie nie powinny się pojawiać na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, chyba że rekruter otwarcie zachęca Cię do ich zadawania.
 • 6. Nie traktuj rozmowy kwalifikacyjnej z lekceważącą nonszalancją – pamiętaj, że ktoś poświęca swój czas na to, by znaleźć w Tobie jakiś potencjał, o którym możesz jeszcze nie wiedzieć – doceń to i bądź życzliwy.