|  | 

Motoryzacja

Samochody z napędem na wodór: Nowe modele i perspektywy rozwoju

img-responsive

Samochody z napędem na wodór: nowe modele i perspektywy rozwoju

W dzisiejszych czasach, gdy sprawa ochrony środowiska jest tak ważna, coraz więcej firm motoryzacyjnych stara się produkować samochody wykorzystujące alternatywne źródła energii. Jednym z takich rozwiązań jest woda – dokładnie mówiąc – wodór, który ma pomóc w stworzeniu bardziej ekologicznych i efektywnych samochodów. Poniżej przedstawiono nowe modele i perspektywy rozwoju w dziedzinie samochodów z napędem na wodór.

1. Toyota Mirai

Jednym z najbardziej znanych modeli samochodów z napędem na wodór jest Toyota Mirai. Auto to posiada zasięg wynoszący około 500 km i produkuje tylko wodę jako jedyny odpad. W Polsce można już zakupić Toyota Mirai, choć oczywiście jest ono zarezerwowane dla elity, ze względu na bardzo wysoką cenę.

2. Honda Clarity

Honda Clarity także posiada napęd oparty na wodór i oferuje zasięg 620 km. Jest to jednak auto, którego nie można jeszcze kupić w Polsce.

3. Hyundai NEXO

Hyundai NEXO to najnowszy model samochodu na wodór, który pojawił się na rynku w 2018 roku. NEXO jest uważany za jeden z bardziej innowacyjnych i przyszłościowych modeli. Auto oferuje zasięg około 665 km i rozwija moc 163 KM.

4. Perspektywy rozwoju

Choć na polskich drogach samochodów z napędem na wodór nie ma jeszcze zbyt wiele, eksperci uważają, że ta technologia ma wielki potencjał i w przyszłości stanie się znacznie bardziej popularna. Unia Europejska nakłania producentów do inwestowania we wodór, oferując też benefity podatkowe i finansowe. Dodatkowo, w Niemczech powstaje coraz więcej stacji tankowania wodoru, co przekłada się na większy komfort korzystania z samochodów na wodór.

W sumie, samochody na wodór to bardzo ważne rozwiązanie dla przyszłości motoryzacji. Niestety, zawodność i kosztowność produkcji sprawiają, że wciąż są one trudno dostępne dla przeciętnego konsumenta. Niemniej jednak, z ogromnym zainteresowaniem oczekuje się kolejnych, coraz lepszych modeli.

samochody-z-napedem-na-wodor-nowe-modele-i-perspektywy-rozwoju

ABOUT THE AUTHOR

Motoryzacja