|  | 

Motoryzacja

Historia Formuły 1: Najważniejsze momenty i legendarni kierowcy

img-responsive

Formuła 1, nazywana królową motorsportu, powstała w 1950 roku i od tamtej pory przyciąga miliony fanów na całym świecie. Nie sposób zliczyć wszystkich zwycięstw, emocji i epickich walk jakich dostarczyła. Przypomnijmy więc najważniejsze momenty i legendarnych kierowców, którzy zapisali się na stałe w historii Formuły 1.

WOJNA na torze

W dniach 19-22 września 1957 roku, zaledwie trzy punkty dzieliły wówczas dwóch kierowców z Ferrari – Mike’a Hawthorn’a i Juana Manuela Fangio. Ostatecznie Hawthorn stał się mistrzem, zwyciężając w Grand Prix Meksyku. W trakcie krętu, w trzecim okrążeniu, Thierry Manzoni wypadł z toru, a Lewis-Evans unikając kolizji z Manzoni, zaczął gasić silnik i skręcony pomknął przez tor. Na wyjściu z zakrętu 4, doszło do wypadku. Lewis-Evans ogień pochodni przeszedł przez górne partię kombinezonu, a z powodu obrażeń, zmarł niespełna siedem dni później, nie widząc końca sezonu.

LEGENDARNI KIEROWCY

W Formule 1 byli i są kierowcy, którzy w swym czasie byli nie tylko mistrzami, ale przede wszystkim wydarzeniami – Ayrton Senna, Alain Prost czy Niki Lauda, aby wymienić tylko kilku. Ich styl jazdy, podejście do rywalizacji i wygranych, na zawsze zostaną zapamiętane.

MIKI HAKKINEN

Fin dokonał rzeczy niezwykłej, bo wygrywając mistrzostwa w 1998 i 1999 roku, pokonał Michaela Schumachera, który zdawał się nie do pobicia. Mika Hakkinen kierował bolidem McLarena i miał styl jazdy, który zadowalał zarówno kibiców, jak i samego siebie – jazda bez błędów, zrównoważona i przede wszystkim bardzo szybka.

WYCHOWANKOWIE FORMUŁY 1

Wiele mistrzowskich kariery w Formule 1 rozpoczynało się w niższych kategoriach. Wśród nich byli m.in. Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, czy Fernando Alonso, którzy wygrywali w juniorskich seriiach wyścigowych już jako nastolatki. Wraz z wejściem do Formuły 1 ich kariery nabrały rumieńców, a ich nazwiska na dobre zapisały się w historii motorsportu na świecie.

POCHÓD BÓLIDA FERRARI

Pierwsze zwycięstwo Ferrari w Formule 1 datowane jest na 1951 r., kiedy powstała pierwsza seria 375 model “bingo” z 4,5-litrowym silnikiem. Model ten był kluczowy dla rozwoju firmy, która dzięki niemu zdobyła pięć tytułów mistrzowskich z Juanem Manuelem Fangio (1956), Mike’iem Hawthorn’em (1958) oraz Philem Hill (1961). Ferrari stała się legendą nie tylko z powodu swoich pięknych bolidów, ale również innowacyjnością i nowoczesnym podejściem do projektowania samochodów wyścigowych.

Podsumowując, historia Formuły 1 to opowieść o niesamowitych emocjach, dramatach, niespodziankach i przede wszystkim o kierowcach, którzy na zawsze zapamiętani zostaną jako legendarne postacie tej dyscypliny sportu.

historia-formuly-1-najwazniejsze-momenty-i-legendarni-kierowcy

ABOUT THE AUTHOR

Motoryzacja