|  | 

Motoryzacja

Motoryzacja lat 90.: Innowacje i trendy końca XX wieku

img-responsive

W latach 90. XX wieku motoryzacja zmieniła się na zawsze. W tym okresie zaprezentowano mnóstwo nowych technologii, które dziś są standardem w branży. Czym wyróżniała się motoryzacja lat 90.?

1. Trendy stylistyczne

Motoryzacja lat 90. charakteryzowała się bardzo specyficznym stylem. Samochody stały się bardziej awangardowe i futurystyczne, a linia nadwozia przyćmiła funkcjonalność. W ten sposób pojawiły się kultowe modele, takie jak VW Golf III, Honda Civic czy Mitsubishi Eclipse. Kolorowe nadwozia, charakterystyczne reflektory i żywe wzory na tapicerce wnętrza – to właśnie znamiona stylu lat 90.

2. Bezpieczeństwo

W latach 90. producenci samochodów zaczęli pomyśleć o jeszcze większym bezpieczeństwie kierowców i pasażerów. Powstały pierwsze systemy ABS czy poduszki powietrzne, które dziś są obowiązkowe we wszystkich nowych samochodach. Ważną rolę w bezpieczeństwie odgrywały też pasy bezpieczeństwa oraz systemy kontroli trakcji.

– modelem, które pierwsze otrzymało system kontroli trakcji była Honda Prelude
– opisywany system pozwala na automatyczną kontrolę przyczepności kół (między innymi w trudnych warunkach atmosferycznych)

3. Ekologia

Na przełomie lat 80. i 90. zaczęto mówić o ekologicznych problemach środowiska i wprowadzano pierwsze normy emisji spalin. W latach 90. pojawiły się pierwsze hybrydowe samochody, a producenci starali się zminimalizować emisję spalin. W tym czasie powstały też pierwsze modele z silnikami na gaz ziemny, LPG czy elektromobilność.

– w 1997 roku Toyota wprowadziła na rynek Priusa, pierwszy hybrydowy samochód osobowy z systemem napędowym o nazwie Hybrid Synergy Drive
– rok później Honda zaprezentowała wersję CNG (zasilał ją sprężony gaz ziemny) Civic GX, który był najczystszy w całej rodzinie Hondy

4. Multimedia

W motoryzacji lat 90. pojawiły się pierwsze radia z odtwarzaczami CD i kaset, a potem także nawigacje GPS. Technologia dawała coraz więcej możliwości, a multimedia w samochodach zaczęły się rozwijać. W starszych modelach można było znaleźć telewizory czy karty SIM, które pozwalały na korzystanie z Internetu.

– jednym z najsłynniejszych systemów multimedialnych był D3 opatentowany przez Sony. Był to system, który posiadał czytnik płyt CD i umożliwiał odtwarzanie filmów i zdjęć.

5. Inne technologie

W latach 90. powstawały też inne innowacje, które niejednokrotnie stały się przełomem w motoryzacji. Kierownice sterownicze, które pozwalają na łatwe kontrolowanie systemów pokładowych, zmienne fazy rozrządu i zmiany przełożeń automatycznych skrzyń biegów – to tylko niektóre z rozwiązań, które zapoczątkowały nowe trendy w motoryzacji.

Lata 90. to czas, który wywarł ogromny wpływ na rozwój motoryzacji. Dane technologie, które wtedy powstały, są używane do dziś. Niektóre z nich, na przykład hybrydowe silniki, stały się przyszłością samochodów. Motoryzacja lat 90. to nie tylko piękny styl, ale również przełom w technice samochodowej, który nieodwracalnie wyznaczył nowe kierunki rozwoju.

motoryzacja-lat-90-innowacje-i-trendy-konca-xx-wieku

ABOUT THE AUTHOR

Motoryzacja